kacperczyk5

Krystyna Głowacka-Kacperczyk urodzona w Warszawie w rodzinie muzyków (ojciec altowiolista, matka pianistka). Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w piątym roku życia i kontynuowała do ukończenia Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej Nr. 2 im. F. Chopina w Warszawie (1973) w klasie prof. Jana Wobożila. W 1977 roku ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu prof. Reginy Smendzianki oraz w klasie kameralistyki fortepianowej prof. Jerzego Marchwińskiego (1979). W 2000 roku ukończyła Studium Pedagogicznego, a w 2003 roku Podyplomowe Studia Psychologii Muzyki w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Swoje umiejętności w kameralistyce doskonaliła na Międzynarodowych Mistrzowskich Kursach Interpretacji Muzycznej w Łańcucie w klasach J. Fournier'a, K. Lewina, T. Czekiny i O. Krysy (1977 -1981). Była stypendystką Funduszu Stypendialnego im. Fryderyka Chopina (1965-1973).

Brała udział w festiwalach muzycznych między innymi:
- Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku,
- XVII Zielonogórskie Spotkania Muzyczne,
- II Ogólnopolskie Spotkania Rodzin Muzykujących w Lublinie.

Już na studiach podjęła współpracę z Krajowym Biurem Koncertowym, jako solistka i kameralistka (w duetach i trio z siostrami: Danutą skrzypaczką i Wandą wiolonczelistką), z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy i ze Stowarzyszeniem Polskich Artystów Muzyków (również akompaniując artystom scen operowych i solistom estradowym między innymi P. Lipińskiej, B. Nieman, J. Skoczylas, F. Gałeckiemu, S. Kliczkowskiemu, J. Kłodzińskiemu, M. Martyńskiej).

Koncertowała w kraju i zagranicą (Francja, Hiszpania, USA). Jako akompaniator występowała na międzynarodowych konkursach muzycznych:
- Concertino Praga (konkurs nagrań) w Pradze (1976) - I nagroda dla wiolonczelistki;
- im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1977) - skrzypaczka otrzymała nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór Karola Szymanowskiego;
- im. Marii Canals w Barcelonie (1984) - III nagroda dla skrzypaczki.

Nagrywała dla radia i telewizji między innymi z Małgorzatą Armanowską.

Od 1979 jest nauczycielem-akompaniatorem w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie. W latach 1993-2001 pracowała w Państwowej Szkole Muzycznej st. Podstawowego i Licealnego im. K. Szymanowskiego w Warszawie ( akompaniator).

Pracowała w Warszawskiej Operze Kameralnej jako pianista-korepetytor (1986-1988), a także w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie jako pianista-kameralista (1998-1999). Współpracowała z wieloma wybitnymi pedagogami takimi jak: I. Dubiska, Z. Brzewski, F. Głowacki, T. Gadzina, M. Ławrynowicz, K. Podejko, M. Słubicka, M. Szczepanowska, J. Kucharski, P. Reichert i inni. Akompaniowała na Letnich Kursach Mistrzowskich w Gołdapii (1999 i 2000).

Wśród wielu uczniów, z którymi występowała na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach i przesłuchaniach muzycznych, zdecydowana większość została laureatami, zdobywając nagrody i wyróżnienia w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Lublinie, Gdańsku, Łodzi, Elblągu, Stalowej Woli i Warszawie.

Od dyrekcji warszawskich szkół muzycznych otrzymała indywidualne nagrody:
- za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej (1989);
- za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce (1998).