jarczewska5

Marta Jarczewska, ur. 26 listopada 1978 r. w Warszawie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. O. Kolberga w Warszawie pod kierunkiem prof. Joanny Kurpiowskiej. Dalszą edukację muzyczną kontynuowała również w klasie Joanny Kurpiowskiej w Państwowej Szkole Muzycznej IIst.im. F.Chopina w Warszawie. Szkoły te ukończyła z wyróżnieniem. W 2005 r. uzyskała tytuł magistra sztuki w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie kształciła się w klasie fortepianu prof. Andrzeja Tatarskiego. W trakcie studiów ukończyła Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne.

Od najmłodszych lat brała udział w licznych konkursach pianistycznych. Do jej najważniejszych osiągnięć należą:
- I nagroda na Regionalnym Konkursie Pianistycznym CEA w Warszawie (1994),
- III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym EPTA w Krakowie (1994),
- Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim (1994),
- Wyróżnienie na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Antoninie (1996),
- II nagroda oraz 2 nagrody specjalne "dla najlepszego uczestnika z krajów słowiańskich" i "dla najlepszego uczestnika z Polski" na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Miłosza Magina w Paryżu (2003).

Brała udział w wielu koncertach muzyki fortepianowej i kameralnej. Występowała między innymi w Sali Koncertowej UNESCO w Paryżu, w czeskim Jeseniku, Filharmonii w Olsztynie, w Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju, w wielu salach koncertowych Warszawy (PWM, WTM, Muzeum Narodowe) oraz Poznania (Centrum Kultury "Zamek"), w Akademiach Muzycznych we Wrocławiu i Poznaniu.

W lipcu 2006 roku, w duecie z solistką Warszawskiej Opery Kameralnej, wystąpiła na koncertach w Warszawie (w Łazienkach Królewskich oraz w Wilanowie) w ramach VI Letniego Festiwalu Pieśni Kompozytorów Polskich (utwory K. Szymanowskiego).

W czasie swojej edukacji muzycznej wielokrotnie uczestniczyła w kursach mistrzowskich pod kierunkiem: - prof. Andrzeja Jasińskiego (Mistrzowski Kurs Interpretacji Muzyki Fortepianowej zorganizowany przez Katedrę Fortepianu Akademii Muzycznej w Poznaniu),
- prof. Alicji Palety - Bugaj (Międzynarodowe Letnie Kursy Muzyczne w Głuchołazach),
- prof. Pawła Skrzypka (Ogólnopolskie Warsztaty Interpretacyjne w ramach I Podlaskich Spotkań Muzycznych w Radzyniu Podlaskim),
- prof. Czesława Stańczyka (Ogólnopolski Mistrzowski Kurs Wykonawstwa Muzyki Fortepianowej i Wokalnej XX wieku w Bystrzycy Kłodzkiej; Ogólnopolskie Warsztaty Interpretacyjne w ramach I Podlaskich Spotkań Muzycznych w Radzyniu Podlaskim),
- prof. Andrzeja Tatarskiego (Ogólnopolski Mistrzowski Kurs Wykonawstwa Muzyki Fortepianowej i Wokalnej XX wieku).

Dla II Programu Polskiego Radia dokonała archiwalnych nagrań utworów Jana Ekiera "Kolorowe Melodie" oraz "Kolędy". Szczególnie bliska jest jej muzyka kameralna, a zwłaszcza duety fortepianowe. Współpracując z innymi pianistami wykonywała dzieła na 2 fortepiany (m. in. z prof. Andrzejem Tatarskim - poemat "La valse" M. Ravela), a także utwory na 2 fortepiany i 8 rąk. Pasjonuje ją też współpraca z wokalistami.

Od września 2006 pracuje również w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia nr 2 w Warszawie przy ul. Bednarskiej. W szkole tej prowadzi klasę fortepianu oraz akompaniuje w klasie śpiewu solowego.