lisiecki5

 

Michał Lisiecki ur. w Warszawie. Ukończył studia w New England Conservatory of Music w Bostonie (z wyróżnieniem) i w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował też w Yale University School of Music. Ukończył również Podyplomowe Studia Menedżerskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Jako muzyk koncertował w Polsce, Austrii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Niemczech, Rosji, Włoszech, Japonii i Stanach Zjednoczonych.
Współpracował z wieloma orkiestrami między innymi z "Sinfonią Varsovią", Filharmonią Narodową, Menuhin Festival Orchestra, Gardner Chamber Orchestra, Boston Philharmonic, Schleswig-Holstein Festival Orchestra.
W orkiestrach i zespołach kameralnych występował na wielu festiwalach: Wiener Festwochen, Schleswig-Holstein Festival, La Chaise-Dieu Festival, "Warszawska Jesień" i w wielu renomowanych salach m. in. dwukrotnie w Carnegie Hall.
W orkiestrach występował z najwybitniejszymi dyrygentami i solistami, takimi jak: Christopher Eschenbach, Günter Herbig, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Witold Lutosławski, Yo Yo Ma, Lorin Maazel, Jerzy Maksymiuk, Yehudi Menuhin, Krzysztof Penderecki, Mścisław Rostropowicz, Michael Tilson Thomas, Beaux Arts Trio.

W latach 1994 - 1997 był muzykiem w Zespole Kameralistów "Camerata Vistula". Z zespołem tym koncertował w Polsce, Niemczech, Francji i Rosji, występując na koncertach kameralnych między innymi z Konstantym Andrzejem Kulką i Januszem Olejniczakiem.
Występował kilkadziesiąt razy jako solista z orkiestrami, jak również na recitalach oraz w programach telewizyjnych. Dokonał solowych nagrań dla Polskiego Radia, które zostały wydane na CD.
Od 1993 roku jest pedagogiem w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie. W latach 1994 - 2015 pełnił funkcję Kierownika Sekcji Instrumentów Smyczkowych.

 

Równolegle od 1998 roku pracował jako menedżer w instytucjach związanych z kulturą i edukacją.

W 1998 roku był asystentem Wiceministra Kultury.

W latach 1998 - 2000 był Wicedyrektorem Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, agendy Ministerstwa Kultury nadzorującej szkolnictwo artystyczne w Polsce. Odpowiadał tam za nadzór pedagogiczny, a także współtworzył legislację szkolnictwa artystycznego.

W latach 2000 - 2001 był menedżerem Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze". W tym okresie organizował między innymi:
- Jubileusz 50-lecia Zespołu w Teatrze Polskim w Warszawie;
- noworoczny występ "Mazowsza" z okazji odsłonięcia zegara milenijnego na Pałacu Kultury w Warszawie (z udziałem Prezydenta Warszawy Pawła Piskorskiego);
- koncert na Balu Prasy w Berlinie, na którym "Mazowsze" wystąpiło wspólnie z orkiestrą "Sinfonia Varsovia" pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego (z udziałem Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i Kanclerza Gerhardta Schrodera).

W latach 2001 - 2002 był Rzecznikiem Prasowym Instytutu Dziedzictwa Narodowego. W tym czasie współpracował z niemal wszystkimi mediami ogólnopolskimi przy realizacji takich projektów Instytutu jak:
- Festiwal "Norwid bezdomny", połączony z symbolicznym sprowadzeniem prochów poety do Katedry na Wawelu (z udziałem premiera Jerzego Buzka i kardynała Franciszka Macharskiego);
- Wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie "Bohaterowie Europy - Świadkowie wiary" w ramach ogłoszonego przez Sejm Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego (z udziałem Prymasa Józefa Glempa);
- Program edukacyjny "Ślady przeszłości" przygotowany wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Jest współtwórcą i Prezesem Zarządu Warszawskiej Fundacji Edukacji Artystycznej, a także pomysłodawcą Warszawskiej Szkoły Muzycznej, obecnie największej niepublicznej szkoły muzycznej I stopnia w Polsce. Współtworzył inne projekty Fundacji między innymi programy edukacyjne i społeczne „Warszawskie Przedszkole Muzyczne” oraz „Janko Muzykant”, a także Letnie Kursy Muzyczne SZCZECINEK, obecnie największą tego typu imprezę w Europie.

W lutym 2006 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski powołał go na członka Rady do spraw Szkolnictwa Artystycznego. W 2007 roku został wybrany wiceprzewodniczącym Rady. We wrześniu 2009 roku, na zaproszenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego p. Bogdana Zdrojewskiego, był uczestnikiem Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie. Brał udział w panelu dotyczącym przyszłości i kierunków rozwoju edukacji artystycznej w Polsce.

Nagrody i odznaczenia:
- Nagroda II stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej - 2001;
- Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej" od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - 2007;
- Nagroda I stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej - 2007.